Sağlıklı beslenme ; yenilen besinden zevk alarak, çeşitli ve dengeli beslenerek,tüm besin ögelerinin bireye özel gereksinim duyulan miktarlarda alınması ve ideal vücut ağırlığının sürdürülmesidir.Sağlıklı beslenmenin anne karnından başlayarak sağlanması,yaşam boyu sağlığın korunması ve kronik hastalıkların önlenmesi açısından önem taşır.

Beslenme, açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canının çektiği besinleri yemek içmek değildir. Beslenme,sağlığı korumak ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin ögelerini yeterli miktarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir eylemdir.Bu eylem yaşam döngüsünün her aşamasında sağlanmalıdır.

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumu ” YETERLİ VE DENGELİ BESLENME ” deyimi ile açıklanır. Sağlıklı beslenmenin hedefi ; yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanmasıdır.

İnsan gereğinden çok yemek yerse, enerji ve besin ögelerini gerektiğinden çok alır. Kullanılandan fazla alınan enerji,  vücutta yağ olarak birikeceğinden sağlık için zararlığı yüksektir. Beraberinde şişmanlık (obezite), diyabet, hipertansiyon ve kalp damar hastalıkları gibi sağlık sorunlarının oluşumuna neden olur. Bu durum ” AŞIRI VE DENGESİZ BESLENME ” olarak tanımlanır.

İnsan yeterince yemesine karşın, uygun besin seçimi yapamadığında ve/ veya yanlış pişirme yöntemi uygulandığında besin ögelerinin bazılarını vücuduna alamayabilir. Besin ögeleri yetersiz alındığında, vücut çalışmasındaki işlevi yerine getirilmediğinden yine sağlık bozulabilir. Bu duruma da ” DENGESİZ BESLENME ” denir.

Leave a comment