Her şey aslında bir düşünce ile başlıyor. Ne üreteceğimize karar vermeliyiz. Karar verilen ürüne göre toprağın uygunluğu ve iklim koşullarına bakılır. Uygun olması durumunda tarla ekim için hazırlanır. Toprak sürülür ve bu aşamada yabancı otlar ayıklanır, toprak havalandırılır. Daha sonra ekim aşamasına geçilir ve bu aşamada tohum yatakları açılır. Tohumlar standartta belirtilen uygun şekillerde yataklara bırakılır ve toprak ile üstü tekrar kapatılır. Ekilen tohumlar, tohumun su isteğine göre sulanır. Bitkinin türüne göre bir kaç gün içerisinde tohumlar çimlenir. İlerleyen süreçte toprak üstünde gelişmekte olan bitkiler, bitki özellikleri ve çevre şartlarına göre değişmek ile birlikte istenilen miktarda gübre atılır. Gerek duyulduğu zamanlarda pestisit uygulamaları yapılır.

Olgunlaşıp hasat zamanı gelen bitkilerin, uygun tarımsal makinelerle hasatı gerçekleştirilir. Hasatı gerçekleştirilen meyve ve sebzeler uygun depo şartlarına göre (standartlara göre) depolanır. Daha sonra uygun şekilde fabrika, hal, toptancılar gibi alıcılara sevk edilir.

Fabrikaya gelen hammaddeler uygun spesifikasyon özelliklerini sağlaması, girdi kontrol formuna uygunluğuna göre ve analiz sonuçlarına göre fabrikaya kabul/ şartlı kabul/ red kararı verilir. 

Kabule edilen ürünler uygun proses  ( ayırma, yüzdürme, yıkama, soyma, karışım yapma, parçalama ve ön ısıtıcı işlemleri, elekten geçirme, evaporason, filtrasyon, dolum gibi ) aşamalarından geçer. Uygun prosesin gerçekleştirilmesi sonucunda ürün üretilir. Üretim esnasında hammadde, fabrika, personel gibi hijyen konusunda bütünlük sağlanır. Ürün/ gıda güvenliği temel alınır. Kritik kontrol noktalarında dikkat daha fazladır, önemlidir. Kritik kontrol noktası geri dönüşü olmayan işlemin yapıldığı basamaktır. Üretim formlarında uygunluğu raporlanan ürün depo alanına alınır. Uygun depo şartlarına göre muhafaza edilir. Depo sıcaklık ayarları kontrol edilir ve istenilen aralık dışında olduğunda alarm sistemi devreye girer. Daha sonra ürün uygun hijyen ve depolama koşullarında sevk edilir.

 

3 Comments

 • Jessica Brown
  Posted Ocak 23, 2018 1:21 pm 0Likes

  Great article! Good job!

  • Cindy Jefferson
   Posted Ocak 23, 2018 1:22 pm 0Likes

   Love it! Use it all the time

 • Adam Brown
  Posted Ocak 23, 2018 1:22 pm 0Likes

  Finding this blog made my day.

Leave a comment